Wspomnienie o prof. dr. hab. Januszu Witkowskim | Rządowa Rada Ludnościowa

Odejście Profesora Janusza Witkowskiego jest ogromną stratą dla polskiej demografii, statystyki i polityki społecznej. Zmarły był wybitnym specjalistą w każdej z tych dziedzin. Łączył gruntowną wiedzę teoretyczną z praktyką.
Profesor Janusz Witkowski po studiach w SGPiS (1964-1969), pozostał w macierzystej uczelni i z powodzeniem kontynuował pracę naukową, łącząc ją z dydaktyką na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym. Uzyskiwał tam kolejne stopnie naukowe (stopień doktora nauk ekonomicznych w 1973 r., stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w zakresie polityki społecznej w 1983 r.), uwieńczone tytułem profesora nauk ekonomicznych (1992 r.). Od 1992 r. kontynuował badania naukowe i dydaktyczne w Instytucie Statystyki i Demografii Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (dawna SGPiS), a od 2007 r. był wykładowcą w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach (obecnie Akademia Nauk Stosowanych imienia prof. Edwarda Lipińskiego). Głównymi obszarami zainteresowań naukowych Profesora była demografia, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień zasobów pracy i ich wykorzystania. Profesor był autorem około 350 opracowań naukowych.
Działalność naukową umiejętnie łączył od 1991 r. z pracą w Głównym Urzędzie Statystycznym, wykorzystując wiedzę nabytą w uczelni, w tym wyniki własnych badań. Kompetencje merytoryczne i zaangażowanie w pracę w GUS szybko zaczęły przynosić efekty poprzez powierzanie Mu coraz szerszego zakresu obowiązków i coraz wyższych stanowisk. Sprawował funkcję dyrektora Departamentu Pracy i Dochodów Ludności (1991-1996), wiceprezesa (1996-2011) i prezesa (2011-2016) GUS. Najwyższe kierownicze funkcje przypadały na okresy intensywnych przemian w statystyce publicznej, rozwój systemów informacyjnych, szybki wzrost wykorzystania danych administracyjnych w badaniach statystycznych oraz cyfryzację gromadzenia i udostępniania danych. Jako Prezes i Wiceprezes GUS Profesor z powodzeniem wykorzystał powierzone Mu funkcje do wprowadzenia w GUS nowoczesnych metod działania. Profesor Janusz Witkowski działał w licznych organizacjach międzynarodowych i krajowych. Reprezentował Polskę w Komisji Europejskiej, OECD, Radzie Europy oraz Międzynarodowej Organizacji Pracy. Aktywnie uczestniczył w pracy organizacji i stowarzyszeń w kraju, w komitetach naukowych PAN, w Polskim Towarzystwie Statystycznym i Polskim Towarzystwie Demograficznym.
Profesor był przez ćwierć wieku (1999-2024) Zastępcą Przewodniczącego Rządowej Rady Ludnościowej. Głęboka znajomość procesów demograficznych połączona z aktywnością w pracach Rady była bezcenna. Za zasługi w pracy naukowej i zawodowej Profesor został odznaczony Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim (pośmiertnie) Orderu Odrodzenie Polski oraz Medalem im. Wacława Szuberta.
Profesor Janusz Witkowski był serdecznym kolegą, wyrozumiałym przełożonym, Człowiekiem, który nikomu nie odmówił swojej uwagi, który decyzje w sprawach zawodowych i ludzkich podejmował z właściwą rozwagą i życzliwością.
Już nam Go prawdziwie brakuje.
Prezydium i członkowie Rządowej Rady Ludnościowej