Konferencja naukowa "Depopulacja. Uwarunkowania i konsekwencje"| Rządowa Rada Ludnościowa

Konferencja zorganizowana przez Rządową Radę Ludnościową, Główny Urząd Statystyczny i Uniwersytet Rzeszowski

W dniu 11 lipca 2019 r. w Uniwersytecie Rzeszowskim miała miejsce konferencja poświęcona zjawisku depopulacji, jej przyczynom, przewidywanemu rozwojowi i skutkom.

Rządowa Rada Ludnościowa w swoich corocznych raportach Sytuacja demograficzna Polski wskazuje na niekorzystne zmiany w stanie i strukturze ludności, które wobec niskiej płodności stanowią poważne zagrożenie dla rozwoju społecznego i gospodarczego. Zmiany te na niektórych obszarach kraju nabierają charakteru depopulacyjnego.

Wprowadzenia do tematyki konferencji dokonali prof. prof. Józefina Hrynkiewicz i Józef Oleński.

Dyrektorzy urzędów statystycznych z Białegostoku, Lublina, Olsztyna, Rzeszowa i Szczecina zaprezentowali zmiany w stanie i strukturze ludności o charakterze depopulacyjnym z terenu ich województw.

Uczestnicy konferencji wysłuchali informacji o sytuacji demograficznej Słowacji i przygranicznych regionów Ukrainy, z którą zapoznali: Dyrektor Urzędu Statystycznego w Preszowie i profesor Natalia Lutchyn z Uniwersytetu im Iwana Franki we Lwowie.

W dyskusji aktywnie uczestniczyli przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli oraz naukowcy – regionaliści.

Konferencja, której zrealizowany program zamieszczono poniżej, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Uczestniczyło w niej ponad 140 osób.

Do pobrania: